Brexit je špatnou zprávou pro všechny

Dle mého názoru je výsledek britského referenda jednoznačně špatnou zprávou, a to jak pro Británii, tak zbytek Evropy i světa.

Brexit je špatnou zprávou pro všechny

Obávám se totiž, že je to pouze začátek rozkladného procesu v Evropě, který povede k jejímu oslabení vzhledem k okolnímu světu, jak politicky, tak ekonomicky. Přičtu-li k tomu vrůstající nacionalistické tendence v mnoha zemích Evropy a "hnědnutí" politiky v některých zemích a současnou agresivní politiku Ruska, je na místě mít z dalšího vývoje obavy. Dnešní situace by měla být výzvou pro všechny odpovědné politiky a voliče k zamyšlení, jak podpořit myšlenku jednotné EU, jakožto záruky prosperity, míru a občanských svobod na kontinentu.

Bezprostřední negativní dopady na naše občany se pravděpodobně projeví v horizontu několika let v podobě vízové povinnosti (možná jen pro pracovní pobyty), možného zdražení britského zboží (zavedení cel) a mírným zpomalením růstu tuzemské ekonomiky. Jednotný evropský pracovní trh přijde o svou velkou část, pracovat v Británii bude obtížnější a studovat také. Největší rizika však spatřuji v dalším politickém vývoji v Evropě, kdyby štěpení pokračovalo, budou dopady pro nás všechny daleko citelnější a závažnější.

Nepropadám však skepsi a věřím, že odchod Británie z EU je možno brát i jako impuls k těsnějšímu semknutí ostatních unijních zemí. I když bez Britů to již navždy bude jiná a zřejmě slabší unie.

Kontaktujte mě

Máte dotaz či připomínku? Nebojte se a zeptejte se mě.